Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

חינה מרוקאית: מהות המסורת וקסמיה

מבוא

חינה מרוקאית היא אחת מהמסורות העתיקות ביותר של התרבות המרוקאית. המסורת מתקיימת כבר מאות שנים ושומרת על ערכים ועקרונות עמוקים שמועברים מדור לדור. החינה המרוקאית היא לא רק תהליך חברתי ודתי, אלא גם חוויה רוחנית עמוקה שמשתלבת בחיי היומיום של האנשים במרוקו.

חינה מרוקאית: הקסם המותאם למסורת
חינה מרוקאית: הקסם המותאם למסורת

מהות המסורת

החינה מרוקאית היא טקס מסורתי שמתרחש במהלך חגיגות מיוחדות בחיי האדם. היא ממוקמת במרכז המשפחה ומשרתת כפלטפורמה לשמחה, תקווה וברכה. המסורת מעניקה חשיבות רבה לשמחה המשפחתית, ולכן החינה מתקיימת בעיקר במהלך חתונות, מילואים ובר מצווה.

רקע המסורת

החינה מרוקאית משקפת את ההשפעות התרבותיות השונות של העם המרוקאי. היא משלבת אלמנטים מהמסורות היהודית, הערבית, האפריקאית והברברית. החינה מעוצבת בדרך כלל על ידי איש מיוחד במשפחה שנקרא "מוסמך". המוסמך הוא האיש שמכין את החינה ומבצע אותה במהלך הטקס.

תהליך החינה

תהליך החינה מתחיל בהכנת החינה על ידי המוסמך. המוסמך מכין את החינה בצורה מסודרת וסימבולית, ומשתמש בחומרים טבעיים מקומיים כמו צמחים ושמנת. במהלך הטקס, המוסמך מניח את החינה על הראש של המועדף ומבצע סדרת תפילות וברכות.

דוגמאות מעניינות

 • במשפחות מרוקאיות, החינה מתחילה בסוף השבוע הקודם לחתונה. משפחת הכלה נפגשת לידת ביתה ומכינה את החינה ביחד.
 • במסורת המרוקאית, החינה מסמלת את הזרימה החיובית של האנרגיה באדם. כשהחינה מתקיימת, נפתחות שערים רוחניים והאנרגיה מתפשטת בגוף.
 • החינה מרוקאית מסמלת גם את התחדשות הנשמה והחיים החדשים שמתחילים ברגע הזה. החינה מסמלת את השינוי, הטהרה והחזרה למקורות.

טבלה: השפעת המסורת המרוקאית

השפעה תיאור
חיזוק הקשרים המשפחתיים החינה מאגדת את המשפחה ומחזקת את הקשרים בין האנשים במשפחה.
הענקת ברכה ומזל טוב החינה מסמלת הענקת ברכה ומזל טוב לאדם שמתחיל חיים חדשים.
התרגשות ושמחה החינה מזרימה אנרגיה חיובית ומעניקה רגעים של שמחה והתרגשות לכל המעורבים.

מקרה מעניין: חינה במרקש

בעיירה הקטנה מרקש במרוקו, התקיימה בשנת 2019 אירוע עם זמרת לחינה מרוקאית מרהיבה. החינה הועברה במרקש על ידי המוסמך המקומי, והפכה לאירוע חברתי ותרבותי מרהיב שמשך את תשומת הלב של כל המשתתפים והמבקרים. החינה כללה הופעות מוסיקליות וריקודים מסורתיים, והובילה לשמחה ורוגע שניכרים בכל האזור.

חינה מרוקאית היא אחת המסורות העתיקות והעשירות ביותר במוזיקה הערבית. מקורה בצפון אפריקה, ובמיוחד במרוקו, שם התפתחה לאורך מאות שנים. החינה מאופיינת במוזיקליות עשירה, מלודיות מרגשות, מורכבות ריתמית ושימוש נרחב בכלי נגינה מסורתיים.

ישנם מספר מרכיבים מרכזיים המאפיינים את החינה המרוקאית:

 • מקאמים (סולמות מוזיקליים) – החינה מבוססת על מערכת סולמות מוזיקליים ייחודית הנקראת מקאמים. ישנם עשרות מקאמים, כל אחד מהם בעל אופי, מבנה מלודי ורגשי ייחודיים.
 • כלי נגינה – כלי הנגינה המרכזיים כוללים את העוד (לאוטה), הרבאב (כינור), הקאנון (ציטרה) ותופים מסורתיים כגון הבנדיר והדרבוקה. כלים אלה יוצרים צליל ייחודי ועשיר לחינה.
 • שירה – השירה ממלאת תפקיד מרכזי בחינה. סגנון השירה הוא רגשי ומלודרמטי, ומבטא את מילות השיר ורגשותיו באופן עמוק.
 • ריקודים – המוזיקה מלווה לעיתים קרובות בריקודים מסורתיים, שמהווים חלק בלתי נפרד מהופעות החינה.

החינה צמחה בהדרגה במהלך ימי הביניים, תוך שהיא שואבת השפעות ממסורות מוזיקליות שונות שהתקיימו בצפון אפריקה, כגון מוזיקה ערבית-אנדלוסית, מוזיקה ברברית ומוזיקה יהודית. עם הזמן התגבש סגנון ייחודי זה, המכונה "אל-אלה אל-מרוקיה" (המסורת המרוקאית), המשלב בתוכו השפעות של תרבויות ודתות שונות.

במהלך המאה ה-20 זכתה החינה לפופולריות הולכת וגדלה במרוקו, והפכה לסמל תרבותי לאומי. מוזיקאים ידועי שם כגון סאמי אל-מג'רבי, עבד אל-והאב אג'ווילי ועוד, תרמו רבות להתפתחות ולהעמקת המסורת המוזיקלית.

כיום, החינה מהווה חלק בלתי נפרד מתרבותה ומורשתה של מרוקו. ישנם פסטיבלים רבים המוקדשים לחינה, שמהווים אבן שואבת לתיירים מכל העולם. בנוסף, החינה ממשיכה להתפתח ולספוג השפעות מודרניות, תוך שמירה על שורשיה העמוקים במסורת.

מאפיינים מוזיקליים

לחינה המרוקאית מספר מאפיינים מוזיקליים ייחודיים התורמים לצלילה הייחודי ולקסמה. אלה כוללים:

 • מיקרוטונליות – החינה מבוססת על חלוקת הסולם לרבעי טונים. כלומר, במקום חלוקה לטונים שלמים, הטונים מחולקים לרבעים. זה יוצר גוונים מיקרו-טונאליים עשירים וייחודיים.
 • מקצבים משולבים – הריתמיקה בחינה היא מורכבת ומשלבת בין מקצבים שונים בו-זמנית, בעיקר 6/8 ו-2/4. שילוב זה יוצר תחושת תנועה והתקדמות ייחודית.
 • מליסמות – קישוטים ועיטורים מלודיים רבים הנקראים מליסמות, היוצרים תחושה של זרימה והעמקה רגשית.
 • גלישות ומודולציות – שינויים תכופים בין סולמות שונים (מקאמים) היוצרים תחושת מתח והמתנה לפתרון.

מאפיינים אלה ואחרים תורמים לאופייה העשיר, המרגש והקסום של החינה. הם מעניקים לה תחושת זרימה, תנועה ושינויים רגשיים מרתקים לאורך היצירה.

כלי נגינה

לכלי הנגינה תפקיד מכריע ביצירת הצליל הייחודי של החינה המרוקאית. אלה הם הכלים העיקריים:

 • עוד – כלי המיתר החשוב והפופולרי ביותר במוזיקה הערבית. בחינה מנגנים בדרך כלל בעודות ארוכות בעלות צליל עמוק ועשיר.
 • רבאב – כינור מסורתי בעל צליל חד וחודרני. מנגן לרוב את המלודיה וקווי המתאר העיקריים.
 • קאנון – ציטרה קטנה בת 71 מיתרים, בעלת צליל עדין וצלול.
 • דרבוקה ובנדיר – תופים מסורתיים המספקים את הבסיס הקצבי.

בנוסף, בהרכבים גדולים יותר ניתן למצוא גם כלי נשיפה כגון חלילים, קרנות ואף כלי מיתר וכלי הקשה מערביים מודרניים.

המפגש בין הצליל העמוק והעשיר של כלי המיתר לבין הקצביות והברק של כלי ההקשה, יוצר את האופי המוזיקלי הייחודי כל כך לחינה המרוקאית.

מבנה היצירות

היצירות בחינה בנויות בדרך כלל ממספר פרקים, כשהפרק הראשון (האינסיראח) משמש כמעין פתיחה איטית ומתונה יותר. לאחר מכן בא הפרק המרכזי הארוך והמהיר יותר הנקרא "אל-בטיה", ולבסוף פרק הסיום האיטי יותר הנקרא "אל-ח'לס".

בתוך הפרקים ישנה לרוב חלוקה נוספת למספר מקטעים, כשכל מקטע (פסאז'ה) מאופיין בנושא מלודי או קצבי מובחן. ישנם גם קטעי סולו אינסטרומנטליים וקטעי שירה, העוברים זה בתוך זה לאורך כל היצירה.

מבנה זה יוצר תחושה של התפתחות והעמקה הדרגתית – החל מאווירה איטית ושקטה יותר, דרך שיאים מוזיקליים מרגשים ועד לסיום מתון ומרגיע.

נושאים ותכנים

מילות השירים בחינה עוסקות במגוון נושאים, אך הנפוץ ביותר הוא שירי אהבה רומנטיים וכיסופים. שירים אלה מבטאים געגועים, ייסורי אהבה וכמיהה לאהובה הרחוקה בסגנון פיוטי ומטאפורי עשיר.

נושאים נוספים כוללים שירי געגועים למולדת, שירים דתיים ושירי שבח לדמויות קדושות וחשובות. בנוסף, ישנם גם שירי מחאה חברתיים, המבטאים את מצוקות העם.

הנושאים השונים, יחד עם הביצוע הרגשי והאקספרסיבי, מעניקים לשירי החינה עומק ועוצמה, הגורמים להם לגעת בלב המאזין באשר הוא.

חינה מרוקאית: מסורת עתיקה עם קסם מיוחד
חינה מרוקאית: מסורת עתיקה עם קסם מיוחד

מסקנה

החינה מרוקאית היא חלק בלתי נפרד מתרבות המרוקאית ומשמעותה הרבה יותר מטקס מסורתי. היא מסמלת את החשיבות של המשפחה, השמחה והתחדשות הנשמה. עם המשך הזמן, המסורת ממשיכה לשרוד ולהתפשט במרחב המרוקאי ולהעניק תרומה חשובה לתרבות המקומית.

מה היה לנו עד עכשיו?
"חינה מרוקאית" היא מונח שמתייחס למסורת יהודית מרוקאית, הכוללת את המסורת הדתית, התרבותית והחברתית של יהודי מרוקו.
המרכיבים המרכזיים של המסורת המרוקאית כוללים מסורת דתית יהודית, טקסים דתיים, מזון מסורתי, שפה מיוחדת ושירה מסורתית.
בחינה מרוקאית ניתן למצוא קסמים מסורתיים כמו שירות, סימנים קבועים ומסורתיים, תפילות מיוחדות ושימוש באובייקטים מסורתיים כמו תפילין ומגילה.